+48 22 266 03 66 Zadzwoń do nas Skontaktuj się z nami

Wykorzystaj światło i cień

Stwórz coś interesującego za pomocą światła i cienia

Jednolite oświetlenie spotykane w tak wielu budynkach może być wydajne, ale często brakuje mu charakteru i jest ostre. Eliminacja cieni i brak ruchu wzmacniają sterylny, sztuczny charakter wielu budynków. Zła jakość oświetlenia jest również często wymieniana jako czynnik przyczyniający się do powstawania syndromu chorego budynku. Z drugiej strony natura dostarcza nam subtelnych zmian światła i cienia. Rozproszony cień i delikatne ruchy cieni grane przez liście roślin wewnętrznych mogą zapewnić zainteresowanie i wzbogacić środowisko wewnętrzne.

  • Umieść rośliny w pobliżu okien - Rośliny o małych lub delikatnych liściach można umieścić w pobliżu okien, aby zapewnić im cień, nie blokując przy tym zbyt wiele użytecznego światła dziennego. Ich dodatkową zaletą jest to, że pomagają utrzymać chłód w biurach w lecie.
  • Wykorzystaj oświetlenie dekoracyjne (nie tylko w okresie Bożego Narodzenia) - pomyśl o włączeniu niskonapięciowych lampek LED do ekspozycji roślin. Niewielkie punkty świetlne umieszczone wśród liści roślin mogą dodać ciekawego wyglądu i rzucać interesujące cienie. Diody LED są naturalnie chłodne, więc ryzyko uszkodzeń spowodowanych wysoką temperaturą jest mniejsze, a ponadto mogą być zasilane bateriami lub nawet ogniwami słonecznymi.
  • Wprowadź sztuczne światło dzienne - wykazano, że oświetlenie o pełnym spektrum w połączeniu z roślinami we wnętrzach redukuje stres, zmniejsza absencję i zwiększa wydajność, m.in. dzięki badaniom przeprowadzonym przez prof. Tove Fjeld w Norwegii. Tak zwane lampy SAD umieszczone za roślinami lub świetlówki o pełnym spektrum światła zamontowane w suficie bardzo dobrze odwzorowują światło dzienne i przyczyniają się do poprawy samopoczucia ludzi, a także przynoszą korzyści roślinom.
  • Zacienienie - ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń, szczególnie w atrium i przy nasłonecznionych oknach.

Skontaktuj się z nami

* Pole wymagane

Kolejne informacje

Jak Biofilia zmienia nastawienie w miejscu pracy i jakie przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom?

Dowiedz się o korzyściach płynących ze współpracy z Ambius.