+48 22 266 03 66 Zadzwoń do nas Skontaktuj się z nami

Biofilia – jak łączymy się z naturą

Co to jest biofilia?

Biophilia, po raz pierwszy opisana przez psychologa i filozofa Ericha Fromma w latach sześćdziesiątych, to po prostu miłość do życia lub żywych systemów. Amerykański biolog Edward O. Wilson poszedł dalej, aby wprowadzić i spopularyzować 'hipotezę biofilii' w połowie lat osiemdziesiątych, że nie tylko kochamy wszystkie rzeczy w świecie przyrody, ale jesteśmy z nimi genetycznie związani. Jako ludzie mamy głębokie pragnienie łączenia się z naturą, kiedy tylko jest to możliwe, co może wyjaśniać, dlaczego trzymamy rośliny i kwiaty w domu, i w pracy.

To nasze podświadome pragnienie bycia blisko natury w naszym codziennym życiu, a nawet w miejscu pracy. Gdy spotykamy firmy, które rezygnują lub nigdy nie wdrażają takich połączeń, jak rośliny i kwiaty, stwierdzamy, że wpływa to negatywnie na produktywność i samopoczucie pracowników.

Jeśli spojrzysz na środowisko naturalne, zobaczysz roślinność na wszystkich etapach wzrostu, od sadzonek po wysokie drzewa.

Dowiedz się, jak odtworzyć iluzję widoku krajobrazu z wysokości za pomocą roślin

To naturalne, że czujemy się komfortowo w środowisku, które pozwala nam czuć się częścią natury.

Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna do przetrwania, ale zwykle przyjmujemy ją za pewnik.

Jednolite oświetlenie występujące w tak wielu budynkach może być wydajne, ale często nie ma charakteru i  jest ostre.

Głęboka, instynktowna potrzeba schronienia i bezpieczeństwa wciąż nam towarzyszy, mimo że mieszkamy w miastach.

Nasze mózgi ewoluowały, aby reagować na bodźce z wielu źródeł. Nasze zmysły mówią nam wszystko, co musimy wiedzieć o naszym środowisku.

Korzyści z roślin w miejscu pracy

Jak biophilia zmienia nastawienie w miejscu pracy i przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom? Jak możemy praktycznie wprowadzić naturę do miejsca pracy, czy to sadzenie, wodę, świeże powietrze, czy nawet zapach świeżo skoszonej trawy, bez niepotrzebnego wydawania pieniędzy?

Zapoznaj się z naszą interaktywną prezentacją, aby dowiedzieć się, jak coś tak prostego może odegrać znaczącą rolę w Twoim środowisku pracy.

Skontaktuj się z nami

* Pole wymagane

Kolejne informacje

Jeśli rozejrzysz się po typowym nowoczesnym biurze, trudno będzie znaleźć wiele naturalnych materiałów.

Dowiedz się o korzyściach płynących ze współpracy z Ambius.