+48 22 266 03 66 Zadzwoń do nas Skontaktuj się z nami

Przejrzyj swoją przestrzeń na wskroś

Z widokiem na krajobraz

Badania Edwarda O Wilsona konsekwentnie pokazują, że kiedy ludzie proszeni są o opisanie idealnej lokalizacji dla swojego domu lub miejsca pracy, możliwość podziwiania krajobrazu pojawia się jako jeden z trzech najważniejszych czynników. Powodem tego jest fakt, że w naturalnym środowisku, człowiek czułby się bezpiecznie, będąc w stanie dostrzec wszelkie zagrożenia i strzec swoich zasobów. Odtworzenie iluzji domu z widokiem na krajobraz z wysokości może być trudne w otwartej przestrzeni, a jeszcze trudniejsze, jeśli masz do czynienia z biurami komórkowymi lub boksami, ale oto kilka rzeczy, które możesz wypróbować, tak abyś miał widok na swój wewnętrzny krajobraz.

  • Stwórz iluzję - W zależności od układu przestrzeni biurowej, możesz stworzyć poczucie perspektywy, używając wysokich roślin na jednym końcu i stopniowo coraz niższych, im dalej od niego. Wprowadzając do gry widok zza okien, można naprawdę stworzyć efekt widoku na krajobraz.
  • Obsadź atrium roślinami - W wielu wysokich budynkach pracownicy biurowi mają widok na atrium, a nie na zewnątrz, często z punktu widokowego znajdującego się kilka pięter nad ziemią. Oto doskonała okazja, aby zapewnić widok na krajobraz, który dostarczy wielu korzyści. Oprócz korzyści estetycznych i psychologicznych związanych z obecnością natury we wnętrzach, wiemy również, że wysokiej jakości rośliny w atrium mogą odgrywać użyteczną rolę w kontrolowaniu klimatu i jakości powietrza w pomieszczeniach.

W budynkach o głębokich planach (o niskiej zabudowie, ale zajmujących dużą powierzchnię) można znaleźć miejsce w pobliżu środka budynku, gdzie można ustawić zielony krajobraz. Dzięki temu osoby znajdujące się najdalej od okna będą mimo to miały możliwość ponownego połączenia się z naturą.
 
W systemach oceny zielonych budynków, takich jak LEED i BREEAM, uznaje się, że dostęp do widoków jest ważny, a tam, gdzie nie jest to możliwe ze względu na lokalizację lub układ budynku, można go symulować wewnątrz budynku poprzez kształtowanie krajobrazu. Im więcej roślin, tym większe korzyści w zakresie chłodzenia i poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.
 
Dzięki roślinom użytkownicy postrzegają obszary jako o 17% bardziej interesujące, o 16% bardziej przyjazne, o 11% mniej stresujące, o 11% droższe i o 8% cichsze.

Skontaktuj się z nami

* Pole wymagane

Kolejne informacje

Jak Biofilia zmienia nastawienie w miejscu pracy i jakie przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom?

Dowiedz się o korzyściach płynących ze współpracy z Ambius.