+48 22 266 03 66 Zadzwoń do nas Skontaktuj się z nami

Korzyści wynikające z posiadania roślin

Korzyści płynące z posiadania roślin wykraczają daleko poza ich walory estetyczne. Z kwiatami, roślinami i drzewami łączy nas silna więź, dlatego lubimy je mieć w naszych domach. Ta hipoteza zakładająca biofilię (która sugeruje, że czujemy się połączeni z naturą i kochamy ją) jest tak samo prawdziwa, gdy jesteśmy w pracy.
 
Najnowsze badania dowodzą, że rośliny we wnętrzach działają korzystnie zarówno na budynki jak i ludzi na wiele subtelnych sposobów. Architektura wnętrz odgrywa istotną rolę w zapewnieniu przyjemnego i spokojnego środowiska, w którym można się poruszać, pracować lub odpoczywać. Wykazano nawet, że rośliny biurowe zmniejszają zachorowalność pracowników i zwiększają ich produktywność.

Umieszczenie roślin w pomieszczeniach przynoszą nam wiele korzyści:

Chłodzenie

Jedną z zalet roślin jest to, że pomagają one schłodzić powietrze wokół nich poprzez proces ewapotranspiracji (przemieszczanie się wody z gleby, przez roślinę, do atmosfery). Duże rośliny biurowe świetnie sobie również radzą z chłodzeniem poprzez zacienianie. Obie te korzyści są szczególnie efektywne w wysokich budynkach, gdzie często stosuje się rośliny w atriach, aby pomóc w regulacji temperatury.

Popraw jakości powietrza

W niektórych sytuacjach poziom cząstek stałych można zredukować nawet o 20%. Mogłoby to doprowadzić do ograniczenia stosowania oczyszczaczy powietrza (choć nie do ich zastąpienia) oraz do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Istnieje również szereg najnowszych badań przeprowadzonych w Australii i USA, które wykazują, że rośliny umieszczone w pomieszczeniach skutecznie usuwają szereg zanieczyszczeń przy stosunkowo niskiej gęstości ich rozmieszczenia w rzeczywistych warunkach biurowych.

Zmniejsz zapotrzebowania na wodę

Woda deszczowa jest darmowym zasobem, który może być zbierany z dachów budynków komercyjnych i wykorzystywany do podlewania wewnętrznych i zewnętrznych ekspozycji roślinnych. Szara woda (woda, która została już raz użyta, na przykład do mycia rąk lub naczyń), po oczyszczeniu i przetworzeniu w celu jej ponownego wykorzystania tam, gdzie nie jest wymagane użycie wody w jakości wody pitnej, może być również używana do podlewania roślin.

Popraw samopoczucie

Dobrze zaprojektowane wnętrze to takie zapewniające dostęp do wewnętrznego ogrodu lub zaprojektowane z widokiem na rośliny, szczególnie jeśli jest to atrium lub inna duża przestrzeń, a połączenie roślin i sztucznego światła dziennego może pomóc w przezwyciężeniu problemów związanych z brakiem dostępu do naturalnego światła dziennego.

Redukcja hałasu

Badania przeprowadzone przez naszą firmę oraz przez Petera Costę z Uniwersytetu South Bank w Londynie wykazały, że rośliny mogą skutecznie redukować hałas w tle. Wybór gatunków roślin i ich rozmieszczenie są kluczowe dla osiągnięcia tych efektów.

Naturalne ekrany i ścianki działowe

Ekspozycje roślinne mogą być użyteczną pomocą w zarządzaniu przestrzenią w budynkach, ponieważ tworzą naturalne ekrany i przegrody, idealne w otwartych przestrzeniach. Pomagają one w prowadzeniu odwiedzających po przestrzeni, jednocześnie redukując hałas, zbierając kurz i usuwając niektóre zanieczyszczenia.

Rośliny pomagają zredukować stres i zapewniają dobre samopoczucie

Większość z nas instynktownie wie, że przebywanie w pobliżu zieleni sprawia, że czujemy się bardziej swobodnie w danym otoczeniu. Odczuwamy mniejszy stres, gdy wokół nas rozmieszczone są rośliny. Budynki są cichsze a atmosfera w nich bardziej rozluźniona, ale jednocześnie są bardziej stymulujące i interesujące. Znaczna część badań naukowych wykazała niezbicie, że architektura wnętrz ma ogromny wpływ na samopoczucie użytkowników budynku.
 
Rośliny biurowe sprawiają, że ludzie są bardziej produktywni, rzadziej chorują, popełniają mniej błędów i są szczęśliwsi, gdy ich otoczenie jest wzbogacone o architekturę wnętrz uwzględniającą roślinność. Pacjenci w szpitalach odczuwają duże korzyści wynikające z większego kontaktu z naturą. Istnieją nawet dowody na to, że studenci osiągają lepsze wyniki, gdy poprawi się atmosfera w środowisku nauczania.

Skontaktuj się z nami

* Pole wymagane

Kolejne informacje

Dodanie roślin do biura natychmiast tworzy przyjazną atmosferę i pozytywne wrażenie na gościach i współpracownikach, a także łączy pracowników z naturą.

Dowiedz się o korzyściach płynących ze współpracy z Ambius.