+48 22 266 03 66 Zadzwoń do nas Skontaktuj się z nami

Ochrona przed szkodnikami

Rośliny pokojowe atakowane są przez różne szkodniki, z których najczęstsze to mączliki, tarczniki i przędziorki (czerwone). Jeśli nie są kontrolowane, nie tylko sprawiają, że rośliny są nieestetyczne, ale mogą poważnie uszkodzić rośliny, co może skrócić ich życie.
 
Kluczem do utrzymania szkodników roślin pod kontrolą jest zrozumienie przyczyn ich występowania oraz poznanie pełnej gamy dostępnych środków do ich zwalczania.

Dlaczego szkodniki niszczą rośliny pokojowe

Wiele gatunków owadów (i roztoczy) opiera swoje przetrwanie na roślinach. Żyją, żywią się i rozmnażają na roślinach i ewolucyjnie przystosowały się do współistnienia z nimi. W warunkach naturalnych rośliny są w stanie rozwijać się nawet wtedy, gdy żyje na nich duża populacja owadów. Rośliny są w stanie przetrwać wszelkie wyrządzone szkody, a owady są kontrolowane przez naturalnych drapieżników, takich jak inne owady, ptaki, gady i małe ssaki.
 
Rośliny pokojowe nie mogą korzystać z zalet przebywania w prawdziwie naturalnym środowisku, w którym rośliny i owady żyją w równowadze. Jeśli rośliny nie są w stanie przezwyciężyć szkód wyrządzonych przez owady, a owady nie są zwalczane, stają się szkodnikami, którymi należy się zająć.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zawsze lepiej jest zapobiegać przekształcaniu się owadów w szkodniki niż zwalczać je, gdy już spowodują problem. W pierwszej kolejności staramy się zapobiec inwazji owadów na rośliny. Można to osiągnąć poprzez upewnienie się, że rośliny są uprawiane w czystych, dobrze kontrolowanych warunkach i nie mają możliwości kontaktu z zainfekowanymi roślinami, gdy znajdują się jeszcze w szkółce.
 
Następnie możemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać nasze rośliny w czystości. Regularne czyszczenie nie tylko utrzymuje atrakcyjny wygląd roślin, ale jest to również bardzo skuteczny sposób na pozbycie się szkodników, które zaczęły atakować rośliny i usunięcie wszelkich pajęczyn lub gniazd, które szkodniki zbudowały.
 
Wreszcie, możemy zrobić tyle, ile tylko możemy, aby utrzymać roślinę w zdrowiu. Zdrowa, aktywnie rosnąca roślina będzie w stanie lepiej znieść plagę szkodników niż słaby i słabo rozwinięty egzemplarz. Upewniając się, że nasze rośliny rosną w odpowiednich warunkach środowiskowych, są odpowiednio odżywiane i podlewane, możemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić, że roślina pozostanie w doskonałym zdrowiu. Chora roślina może przyciągnąć szkodliwe owady, jak również dać tym, które już są obecne, okazję do rozmnażania.
 
Uważnie obserwując stan naszych roślin i rozumiejąc sposób, w jaki rośliny i owady oddziałują na siebie, można utrzymać zdrowe i atrakcyjne ekspozycje przez cały czas, bez konieczności kosztownego ponownego sadzenia lub leczenia

Skontaktuj się z nami

* Pole wymagane

Kolejne informacje

Jak Biofilia zmienia nastawienie w miejscu pracy i jakie przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom?

Dowiedz się o korzyściach płynących ze współpracy z Ambius.