+48 22 266 03 66 Zadzwoń do nas Skontaktuj się z nami

Czego potrzebują rośliny?

Większość wnętrz budynków jest projektowana z myślą o wydajności i komforcie osób, które z nich korzystają. Oznacza to dość stałe środowisko wewnętrzne bez zbyt dużych wahań w zakresie zmiennych jak światło, temperatura i wilgotność. Budynki są również zaprojektowane tak, aby nie przepuszczać czynników atmosferycznych. Wiatr i deszcz nie są komfortowe i nie sprzyjają też interesom.
 
Rośliny, z drugiej strony, rozwijają się przy różnorodnej pogodzie i zmieniających się porach roku. Deszcz jest głównym źródłem wody, a silny wiatr czyni cuda, ponieważ usuwa martwe tkanki i stare liście. Wiele gatunków potrzebuje nawet sezonowej zmienności, aby wywołać zmiany w swojej fizjologii.
 
Te rośliny, które są wystarczająco przystosowane do radzenia sobie w pomieszczeniach mają swoje własne szczególne wymagania dotyczące światła, temperatury, wody, podłoża, składników odżywczych roślin i wilgotności, z których wszystkie dyktują, gdzie takie rośliny mogą być wykorzystywane.

Światło

Światło

Spośród wszystkich elementów potrzebnych roślinom do przetrwania światło jest prawdopodobnie najważniejsze. Bez niego rośliny bardzo szybko obumierają. Ale skąd wiadomo, które rośliny przetrwają w różnych poziomach oświetlenia występujących w budynku? Niektóre gatunki mogą rozwijać się tylko w dobrze oświetlonym atrium, podczas gdy inne mogą poradzić sobie ze słabym światłem w rzadko używanej sali konferencyjnej. Precyzyjny pomiar światła i fachowy dobór gatunków pomoże Ci uzyskać pożądany wygląd wnętrza.

Woda

Woda

Woda jest niezbędna, jeśli ekspozycje roślin w pomieszczeniach mają przetrwać dłużej niż tydzień lub dwa. Rośliny pokojowe potrzebują tylko tyle wody, aby utrzymać swój fizjologiczny dobrostan, ale nie więcej. Woda dostaje się do rośliny przez korzenie, wysoko wyspecjalizowane organy, które regulują pobieranie wody i składników odżywczych, a także zapewniają zakotwiczenie i wsparcie fizyczne. O ile roślina nie jest epifitem (wyspecjalizowana grupa roślin żyjących wśród wierzchołków drzew, np. bromelie i wiele storczyków) lub rośliną wodną, korzenie rośliny są zakopane w glebie. To jest to miejsce, gdzie musi znaleźć się woda i dlatego profesjonalni projektanci krajobrazu wewnętrznego używają podziemnych systemów nawadniających, aby dostarczyć wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej. Korzenie potrzebują tlenu do prawidłowego funkcjonowania, dlatego niezbędny jest również dopływ powietrza. Dlatego właśnie niezbędne są podłoża kompostowe z dużą ilością porów wypełnionych powietrzem, a gleby z dużą ilością wody powodują obumieranie roślin.

Media wspomagające uprawę

Media wspomagające uprawę

Projektanci krajobrazu wewnętrznego stosują szeroką gamę mediów uprawnych. Wszystkie mają swoje zalety i wady i wypracowanie, które medium działa najlepiej w różnych sytuacjach to dość skomplikowana nauka. Medium uprawowe pełni wiele funkcji. Musi zapewniać odpowiednie zakotwiczenie dla korzeni rośliny; działać jako zbiornik wody i składników odżywczych; być buforem przed nagłymi zmianami w środowisku (zwłaszcza zmianami temperatury). I, dla roślin pokojowych uprawnianych w pojemnikach, musi być wystarczająco ciężkie, aby zapewnić stabilność i zmniejszyć ryzyko przewrócenia ekspozycji roślinnej.

Wilgotność

Wilgotność

Większość wody dostarczanej roślinom jest wykorzystywana do transportu rozpuszczalnych składników odżywczych wokół rośliny. Ostatecznie opuszcza roślinę przez pory (szparki) na powierzchni liści w procesie zwanym transpiracją, który zmienia się w zależności od wilgotności, natężenia światła i temperatury.

Składniki odżywcze roślin

Składniki odżywcze roślin

Rośliny pokojowe nie są zazwyczaj trudne jeśli chodzi o ich odżywianie, chociaż składniki odżywcze są potrzebne do utrzymania zdrowia, koloru i wzrostu. Nawóz jest zazwyczaj aplikowany do podłoża, skąd może być pobierany przez korzenie roślin. Trzy najważniejsze składniki odżywcze dla roślin to:

  • Azot (N) - dla zdrowych, zielonych liści i łodyg 
  • Fosfor (P), dla zdrowego wzrostu korzeni 
  • Potas (K), dla lepszego kwitnienia i koloru

Dobry nawóz będzie zawierał zrównoważone proporcje tych pierwiastków oraz niezbędne mikroskładniki pokarmowe lub pierwiastki śladowe. Stosowanie nawozów zależy od wielkości ekspozycji i warunków środowiskowych. Duże rośliny i te w szczególnie jasnych miejscach wymagają z reguły więcej składników odżywczych niż małe rośliny i te przebywające w złych warunkach wzrostu.

Temperatura

Temperatura

Temperatura wewnątrz większości budynków wynosi zazwyczaj od 16 °C do 25 °C. Jest to wystarczająco komfortowa temperatura dla większości ludzi. Dlatego, jeśli chcesz mieć rośliny w swoim budynku, musisz znaleźć takie, które przetrwają w tych samych temperaturach. Na szczęście do wyboru są setki gatunków i odmian z tropików i subtropików. Wszystko idealnie dopasowane, by przebywać cały rok w tego rodzaju cieple.

Skontaktuj się z nami

* Pole wymagane

Kolejne informacje

Skontaktuj się z lokalnym oddziałem i porozmawiaj z jednym z naszych specjalistów.

Dowiedz się o korzyściach płynących ze współpracy z Ambius.