looking after plants banner

Pielęgnacja roślin

Aby uzyskać darmową wycenę zadzwoń pod numer +48 22 266 03 66  lub napisz do nas

Świadczenie naszych usług dla firm na całym świecie

Innowacyjne systemy połączone z wiedzą wiodącą w branży

Nagradzane projekty w różnych sektorach

Pielęgnacja roślin

Ze względu na nasze zamiłowanie do natury i chęć włączenia roślin do naszego środowiska pracy, rośliny trafiają do stosunkowo nieprzyjaznego świata pozbawionego bezpośredniego światła słonecznego. Rośliny, które wprowadzamy do domu, mogą również zawierać różne szkodniki i choroby roślin, które często rozwijają się właśnie w tych warunkach, które narażają ich gospodarzy na stres. Biorąc pod uwagę ten zakres problemów, trudno się dziwić, że nawet najzdrowsze rośliny w najlepszych środowiskach będą powoli podupadać i wymagać wymiany. Jednakże, wczesne rozpoznanie problemu i leczenie roślin może pomóc opóźnić potrzebę ich wymiany.

Przyczyny chorób

Rośliny wykazują oznaki stresu, jeśli ich środowisko nie jest odpowiednie dla ich fizjologii. Może to oznaczać, że staranny balans światła, wilgoci i temperatury jest zaburzony lub roślina jest przedmiotem ingerencji z zewnątrz lub uszkodzenia. Zidentyfikowanie przyczyny choroby jest dość trudne, ponieważ wiele chorób ma podobne objawy. Jednak po przeprowadzeniu szczegółowego badania i ustaleniu szczegółów historii rośliny, zwykle możliwe jest określenie przyczyny problemu i opracowanie strategii jego rozwiązania. Choroby roślin można zazwyczaj podzielić na trzy kategorie.

  • Zaburzenia powodowane przez szkodniki i choroby.
  • Zaburzenia spowodowane brakiem równowagi żywieniowej w glebie.
  • Zaburzenia spowodowane warunkami środowiskowymi.

Zaburzenia powodowane przez szkodniki i choroby

Rośliny pokojowe są narażone na ataki wielu różnych szkodników i chorób. Powstałe uszkodzenia są bardzo zróżnicowane, a objawy nie zawsze są widoczne. Insekty i roztocza zazwyczaj powodują fizyczne uszkodzenia roślin, żerując na nich. Owady wysysające soki zagłębiają się w system naczyniowy roślin i pobierają cukry i białka, przenosząc jednocześnie wirusy. Uszkodzenia powstają w wyniku usunięcia z rośliny niezbędnych do życia płynów i zniszczenia tkanek.
 
Roztocza i wciornastki wyrządzają szkody poprzez nakłuwanie komórek na powierzchni liści i wysysanie ich zawartości, co powoduje zabicie komórek i pozostawienie trwałej blizny na liściu. Gąsienice i chwasty odżywiają się poprzez gryzienie i przeżuwanie tkanek roślinnych. Na przykład larwy mączniaka winorośli żywią się wyłącznie korzeniami, a powodowane przez nie szkody są zauważalne dopiero po nagłym zwiędnięciu rośliny. Niestety, wtedy jest już za późno.
 
Bakterie i grzyby atakują również rośliny. Często wnikają do rośliny przez rany lub przez pory w liściach (szparki). Uszkadzają one zainfekowane rośliny, odżywiając się ich tkankami i uwalniając enzymy oraz inne substancje wzrostowe do rośliny, często powodując zniekształcenia i nietypowe wzorce wzrostu.

Zaburzenia spowodowane brakiem równowagi żywieniowej w glebie

Rośliny hodowane w pomieszczeniach są zazwyczaj uprawiane w lekkim podłożu, takim jak torf. Znajdują się one w pojemnikach, więc należy zapewnić im wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Jeśli dostarczana jest zbyt duża lub zbyt mała ilość składników odżywczych, roślina może wykazywać objawy zaburzeń. Niestety, objawy nadmiaru i niedoboru są często podobne, dlatego w celu dokładnego określenia przyczyny problemu może być konieczna szczegółowa analiza chemiczna gleby.
 
Wpływ na to ma nie tylko stężenie składników odżywczych w glebie, ale także ich proporcje oraz pH gleby. Nadmiar jednego składnika pokarmowego może uniemożliwić roślinie pobieranie innego, dlatego mogą pojawić się objawy niedoboru. pH (kwasowość) gleby również wpływa na pobieranie składników pokarmowych, niezależnie od ich ilości i może mieć różny wpływ na pobieranie poszczególnych składników pokarmowych.

Zaburzenia spowodowane warunkami środowiskowymi

Rośliny w pomieszczeniach zamkniętych są często trzymane w środowisku pozbawionym naturalnego wiatru i deszczu. Zanieczyszczenia znajdujące się w atmosferze nie mogą być wydmuchiwane ani zmywane, więc ich skutki mogą być bardziej dotkliwe niż na zewnątrz. Dodatkowo, rośliny w pomieszczeniach narażone są na zanieczyszczenia, których nie doświadczyłaby żadna dzika roślina, takie jak lotne związki organiczne czy ozon pochodzący z urządzeń elektrycznych.

Światło, temperatura i wilgotność mają wpływ na zdrowie roślin. Nagłe zmiany z zakresie którejkolwiek z tych zmiennych mogą powodować u roślin oznaki stresu. Jest to szczególnie ważne w biurach, które są zamykane na długie okresy w czasie świąt, kiedy światła i ogrzewanie mogą być wyłączone.
 
Chcemy, aby każdy mógł dbać o rośliny biurowe wokół siebie. Jeśli Twoja roślina zaczyna wykazywać jakieś dolegliwości, poniższe strony mogą pomóc Ci zidentyfikować, co jest przyczyną problemu i dostarczą porad, jak dbać o rośliny, aby pomóc zapobiec przyszłym zaburzeniom.

Kolejne informacje

Skontaktuj się z nami